Stavebnica NE092 korekčný stereofónny zosilovač

Kód: SV82
Neohodnotené
9,50 € / ks 7,92 € bez DPH
Vypredané

Elektronická stavebnica NE092 korekčný stereofónny zosilovač

Detailné informácie

Podrobný popis

NE 092 STEREOFÓNNY AKTÍVNY REGULÁTOR FARBY TÓNU

Jedným zo základný blokov kompletného elektroakustického zosilňovača je obvod, ktorý tvaruje jeho charakteristiku prenosu. Potreba jeho použitia je nasledovná? Umožňuje zmenu – zvýraznenie alebo tlmenie – obsahu pevných zložiek v pásme prenášaného signálu, čo spôsobí tvarovanie výsledného signálu pre posluch („farbu tónu“) a korigovať nedostatky, ktoré vznikajú nedokonalými podmienkami posluchu (napr. zrušiť rezonancie vznikajúce v miestnosti, zvýrazniť rezonancie nadmierne tlmené). V praxi sú dva typy obvodového riešenia zariadení: prvé sú viacpásmové korektory    s regulátormi, ktoré umožňujú nezávislé tvarovanie charakteristiky v značnom množstve úsekov akustického pásma. Aj keď majú veľmi dobre funkčné vlastnosti, ich nevýhodou je, že sú veľmi komplikované a zložité na stavbu a taktiež dosť vysoká cena. Druhým riešením sú teda tradičné regulátory farby tónu. V našom prípade je to obvod, ktorý okrem regulácie tónov nízkych a vysokých obsahuje reguláciu tónov stredných. Má aktívnu cestu zosilnenia, čo spôsobí, že obvod nemá straty v prenášanom signále a je vhodný na zabudovanie do ľubovoľného zosilňovača. Keďže zariadenie obsahuje dve signálové cesty, je priamo úmerné pre prácu v zapojení stereo.

 

Popis činnosti obvodu

Vzhľadom na zhodnosť oboch kanálov Vám popíšeme len jeden z nich. Vstupný signál z bodu IN je podívaný cez kondenzátor C1 oddeľujúci jednosmernú zložku na vstup prvého operačného zosilňovača (1/4 US1), ktorý pracuje ako oddeľovací stupeň. Na jeho vstup je privádzané napätie rovné polovici napájacieho napätia obvodu (R2, R3, C4, C5) – takého riešenie umožňuje napájanie obvodu nesymetrickým napätím. V prvom stupni je napäťové zosilnenie rovné jednej spojením invertujúceho vstupu priamo s jeho výstupom. Regulačné funkcie vykonáva druhý stupeň obvodu – takisto realizovaný obvodom ¼ US1. Pracuje podobne ako klasický invertujúci zosilňovač, ale jeho tri spätné väzby (zapojené paralelne) spôsobujú zmenu parametrov, ktoré môžeme regulovať pomocou P1, P2 a P3- Výstupný signál je privádzaný do bodu OUT cez kondenzátor C8 oddeľujúci jednosmernú zložku.

Obvod neobsahuje v základnom prevedení súčiastky C9 a US2. Požadované je stabilizované napájacie napätie +12V. Stabilizátor by bolo dobré umiestniť na plošnom spoji NE092 spolu so súčiastkami US2 (uA7812) a C9 (100uF/25V). V takomto prípade je možné obvod napájať ľubovoľným napätím v rozsahu 14V...25V (nestabilizovaným).

 

Montáž a oživenie obvodu

Montáž obvodu je veľmi jednoduchá. Plošný spoj osadíme súčiastkami zhodne s tlačou alebo montážnou schémou so zachovaním príslušného smeru vpájkovania integrovaného obvodu (objímky), elektrolytických kondenzátorov a taktiež potenciometrov, čo sa týka vzdialenosti jeho vývodov. Ak obvod montujeme v základnej verzii, tak namiesto obvodu Us2 dáme spojovacie svorky (medzi vývody 1 a 3) a miesto C9 necháme neobsadené. Ak sme si tieto súčiastky zabezpečili, tak ich vpájkujeme na príslušné miesta (pamätať na správnu polarizáciu). Obvod by mal fungovať hneď po ukončení montáže. Náleží ho pripojiť pred výkonový zosilňovač, prípadne za linkový a korekčný predzosilňovač. Pripojenia je potrebné vykonať tak, aby sa obvod mohol použiť aj pre slabé signály, t.j. použiť tienené vodiče a nevytvárať uzatvorené obvody (slučky) v zemniacich spojoch (treba to brať do úvahy pri spájaní tienených vodičov).

 

Rozmery zmontovaného obvodu: 75x70x30mm

 

Zoznam súčiastok:

C1,1´

 

220n/MKSE

C2,2´,7,7´

3,3n/KCP

C3,3´

2,2n/KCP

C4,4´,11

100n/KCP

C5,5´

100m/16V

C6,6´

33n/KCP

C8,8´,10

10m/16V

R1,1´,5,5´,8,8´

47k

R2,2´,3,3´,4,4´

10k

R6,6´,9,9´

15k

R7,7´,10,10´

2k

P1-3

pot. 470k

US1

TL084

DIL14

Gombík na potenciometer

 

Plošný spoj

NE092

 

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: